OĞUZHAN UÇ

ACADEMY

Oğuzhan Uç Academy

Sertifika Programları

Açıklama yakında. 

London Colege of Music

Sertifika Programları

Açıklama yakında. 

Geleneksel Müzik Akademisi 

Sertifika Programları

Açıklama yakında. 

Sanat eğitiminde öğrenci motivasyonu

Günümüz dünyasında, pek çok devlette karşılaşılan en önemli problemlerden biri öğrenci motivasyonudur. Öyle ki bir süre sonra öğrenci için aldığı enstrüman dersleri işkence haline de dönüşebilir.

Öğrenci devamlılığı ve Programların etkileri

Uzun yıllardır hem çeşitli konsertvatuvarlar hem de özel dersler aracılığı ile pek çok öğrenci yetiştirdim ve yetiştirmeye devam ediyorum. Bir öğrencinin yetişme süreci ve velinin istekleri üzerine bir yazı yazma gereği hissettim. Özellikle özel öğrencilerimde ve kurs programlarına devam eden öğrencilerimde zamanlama, ders devamlılığı gibi konularda genel ve özel problemler var. 

Müzik hobi olarak uğraşmak adına dahi pahalı bir disiplindir. 

Konservatuvarda örgün öğretim içinde bulunmadığım dönemden itibaren, pek çok özel öğrenci yetiştirdim ve yetiştirmeye devam ediyorum. Bu öğrencilerin içinde çok başarılı olanlar olduğu gibi yalnızca büyük istek sahibi gençler ve çocuklar da vardı. Bunların yanısıra ise ailelerin bir şekilde müzikle tanıştırmak istediği öğrencilerle de çalışma fırsatım oldu. Bugün yaylı çalgılar ailesi ile çalışmak isteyen öğrenci adayları için bir kaç başlık toparladım ve sizlerle paylaşmak istedim. 

Müzik Eğitiminde Temel Kriterler

Pek çoğumuz, herhangi bir çalgıyı seslendirebilmek ya da doğru şarkı söyleyebilmek isteriz. Bunun için de çeşitli kurslara, eğitimlere ve özel derslere devam ederiz. Peki bu eğitimler bizlerin icracı olabilmesi için yeterli midir?

Öncelikle müzik eğitimi için kulak hassasiyetinizin, sesleri iyi duyabilme yetisinin gelişmiş olması gereklidir. Ancak hiç bir zaman yetenek ana kriter olarak karşımıza çıkmaz. Mutlak algılama ve muhakeme etme yeteneği yüksek bir zeka ve en olmazsa olmazı ciddi bir istek ve tutkuyla çalışma yapmak bir müzisyen adayının gelişmesindeki önemli faktörlerdir.

Doğru hoca ve teknik seçimi

Öncelikle hoca seçiminde çalışmak istediğiniz tarzın icracısı olan bir hoca ile çalışmak, temel müzik eğitiminin dışında teknik ve ekol çalışmalarınızın gelişmesi adına önem taşır. Günümüzde pek çok kurum ve şahıs hem özel hem de grup dersleri vermektedir. Ancak çoğu temel müzik eğitiminden uzak, çalgısını çalamayan ya da amatör düzeyde çalabilen hobi gönüllülerinden oluşmaktadır. Bu kişiler ile çalışmak çalgınızı yanlış öğrenmenize teknik bilgilerin gelişmemesine ve müzik adına bilgi sahibi olamamanıza neden olur. Evet belki de sizlere beş, on parçalık bir repertuvar öğretebilirler ancak bunun üzerine gidecek teknik donanıma sahip olmadıkları için sizlere de öğretemezler. Bu nedenle hoca seçiminde en önemli kriter hocanın mutlaka icracı olması gerektiğidir.


Enstrüman Seçimi

Evet doğru bir karar verdiniz ve artık bir çalgı aletiyle uğraşmak istiyorsunuz. Peki nereden başlamalısınız?

Öncelikle bu çalışmayı profesyonel olarak mı yoksa hobi olarak mı yapacaksınız buna karar vermeniz gerekli. iki çalışma için de farklı profesyonellik seviyesinde çalgılara ihtiyaç duyarsınız. Ancak gerçekten fiyat olarak uygun olduğu için aldığınız, size doğru sesi vermeyen ve enstrüman çalma zevkinizi baltalayacak bir çalgı müzikten soğumanıza da neden olur. Bu bağlamda önceliklerinizi belirleyip seviyenize uygun ama entonasyonu doğru, icrası kolay ve bilinen markalardan bir çalgı almanız sizi daha ileri seviyeye taşıyacaktır.

Sabır ve Çalışma 

Sabır ve Çalışma

Enstrüman eğitimine başlarken öncelikle yeni bir dil, kültür ve disiplin öğrendiğinizi kendinize kabul ettirin. Bu çalışmanın tüm alt çalışmalarını ilgi alanlarınız haline getirin. Eserler dinleyin, müzik yapılarını inceleyin, deneyin, örnekleyin, kopyalayın…

 

Bir çalgının icra edilebilmesi için gerekli süre ortalama 2000 saattir. 5000 saat ve üzerinde ise virtüözite seviyesi başlar. Siz bu süreyi iyi hocalarla da harmanlayarak ne kadar zamanda tamamlayabileceğinizi düşünün.

 

Örnek haftada 2 gün 2 saat ders aldığınızı düşünelim. Bu durum ayda 8 saat yapar. Yılda ise 96 saat. Demekki yalnızca ders alarak ortalama 20 yılda çalabilecek seviyeye gelebilirsiniz ki bu da ancak öğrendiklerinizi unutmadığınızı varsayarsak. Peki bu hesabın üzerine her gün ortalama 2 saatlik çalışma ekleyelim. Bu durum da haftada 16 saat, ayda 64 saat, yılda ise 768 saat eder. Böyle bir çalışma temposu ile ortalama 2.5 yıl içerisinde bir enstrümanı çalar hala gelebilirsiniz.